خیلی ماهِ پیش یه ظرفی‌رو کنار گذاشتم تا با ضایعاتِ سبزی‌جات و میو‌ه‌جات و غیره کمپوستِ خانگی برای گُل‌ها و گیاهانم درست کنم . چون متأسفانه ، هرسال آخرای اسفند که میشه من معمولاً با فقدانِ خاکِ مناسب برای تعویض خاکِ گلدون‌هام مواجه می‌شوم ! بنابراین تصمیم گرفتم تا این مورد رو امتحان کنم ، ببینم جواب میده یا نه ! پس بستر آن ظرف‌رو با کمی خاک پوشاندم و ضایعات سبزی ، میوه و از این‌قبیل رو روی آن ریختم و بعد دوباره کمی خاک ، و به این ترتیب هربار به جای اینکه زباله‌های تَر رو دور بریزم به آن مخلوط اضافه می‌کردم تا اینکه دیگه ظرفیت‌ش تکمیل شد . و ماه‌ها به حال خودش رها شد .
دیروز خاک گلدون‌هام رو عوض کردم ؛ و از خاک آن کمپوستِ خانگی برای اینکار استفاده کردم ؛ با کمالِ افتخار باید بگم ، خاکی که تولید شده بود واقعاً خاک خوب ، سالم و مرغوبی بود . مثلِ خاک جنگل شده بود بی‌اِغراق ! واقعاً کِیف کردم و امیدوارم گُل‌هام هم حالشو ببرند !!
اما در جریانِ تعویضِ خاک گلدان‌ها ، وقتی می‌خواستم نخل‌های نونهالم‌رو از گلدانی به گلدانِ دیگر منتقل کنم متوجه شدم عجب ریشه‌های قَوی و محکمی دارند ! ریشه‌های سفید رنگِ سالمی که تا عمق گلدان (تا آنجا که امکان داشتند) رشد کرده بودند و کارِ انتقالِ نهال را برای من سخت و وقت‌گیر کردند ، چون ناچار شدم کُلِّ خاکِ گلدان رو با دو برابرِ دقت معمول خالی کنم تا بتوانم آن نخل‌های نونهالِ خوشگلِ خُرما را بدون آسیب‌دیدگی از ریشه درآورده و به گلدانِ خودشان منتقل کنم . اعتراف می‌کنم واقعاً برام غیرمنتظره و عجیب بود ! چون اصلاً به ظاهرِ آن نونهالانِ نَرم و نازک نمی‌خورد که چنان ریشه‌های قَوی و محکمی داشته باشند !

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اقامتگاه بوم گردی دلفارد Dalfard Ecotourism Resort سایت خبری خبرینو مرکز خرید android2020 دختری عاشق گیلان مشاوره و راهکار مناسب دانلودآهنگ غمگین کلیک کن